Limitované edice - i6 rubínově červená

Kód: 0000000015630

K DISPOZICI OD 10/2022

Herrnhuter® Kleisterpapier

Ruční práce a tradice

Již v dávných dobách se Herrnhutská jednota bratrská vyznačovala řadou vynálezů v řemeslech - včetně výroby speciálního papíru. Od roku 1764 byly v Herrnhutu knižní vazby, obaly a krabice zdobeny speciálním druhem barevného papíru - pastového papíru.

Pastový papír Herrnhuter® navazuje na tuto tradiční techniku. Vzniká tak luxusní ručně zpracovaná limitovaná edice hvězd.

Sada obsahuje:

1 papírová hvězda I6 o Ø 60cm, z pastového papíru - barva: rubínově červená

1 sada osvětlení, 4m bílý kabel, s vypínačem a LED žárovkou


Tato barevná varianta je již třetí v pořadí. V roce 2020 byl v této limitované edici nabízen odstín mint a v roce 2021 odstín zlatě žluté. Všechny byly obratem vyprodány.

Speciální řemeslo - každá hvězda je jedinečná

Místnost naplňuje klid a koncentrace. Vzduchem se line svěží vůně papíru. Barva se pomalu vlévá do tekuté pasty. Jakmile je nalezen dokonalý barevný odstín, papírové hroty dostanou jemný nátěr. S velkou dávkou jemnosti je každý jednotlivý bod ručně ozdoben vzory a poté se nechá zaschnout.

Každý den je ručně natřeno cca 100 hrotů

Šikovné ruce zpracuje usušené a vylisované hroty do kornoutu - poté jednotlivé kousky opět odpočívají, aby uschly. Denně se takto vyrobí cca 150 hrotů.

Speciální lepidlo dává hrotu správný tvar. Dokonale sehraní, spolupracují k dokonalosti. Rámečky z děrované lepenky jsou opatřeny jemnou vrstvou lepidla a umožňují papírovým kornoutům získat čtvercový a trojúhelníkový tvar. Pracovník v naší manufaktuře zpracuje přibližně 150 hrotů za den.

Hroty opět odpočívají, aby pak mohly projít kontrolou kvality. Pozorným okem je detail po detailu naposledy zkontrolován, než je každá hvězda jednotlivě zabalena a opatřena unikátním číslem.

Pastový papír (ang. pasta paper, něm. Kleisterpapier) je papír, jehož povrch byl upraven barevnou pastou. Technika pastového papíru je extrémně všestranná metoda zdobení papíru a je jednou ze základních technik výroby barevného papíru. Pochází z Německa a zde se také hojně používal. Na rozdíl od papíru mramorovaného na vodě nebo slizu (mramorovaný papír) probíhá zpracování vždy přímo na povrchu papíru. Při návrhu povrchu papíru pomocí barevné pasty se obvykle nejprve celá plocha pokryje barevnou pastou - k tomu slouží houbičky nebo štětce. Výsledek s vždy viditelnými svislými, vodorovnými nebo diagonálními tahy štětcem může zůstat tak, jak je, nebo může být dále zpracován pomocí různých nástrojů (např. razítka, vzorovací válečky a hřebeny) a dekorován na vlhkou vrstvu pasty. Dekorace vznikají trvalou deformací nebo posunutím hmoty pasty na povrch. Podstatnou vlastností pastového papíru je vždy rozpoznatelná textura. 

2 110,00 Kč